Třída Passeig de Gràcia je sice skrz na skrz protkaná obchody, ale najdete tu i kulturní skvost – budovu Casa Battló od Antoniho Gaudího, a jeden z prvních cílů naší příští návštěvy Barcelony. Při naší poslední cestě jsme se dovnitř bohužel podívat nestihli, ale Casa Battló za průzkum rozhodně stojí. Ale tak, co už. Je fajn mít se na co těšit.
Gaudí prý často čerpal inspiraci v přírodě a tady bylo jeho múzou Středozemní moře. Na fasádě domu je to docela znát, co říkáte?
A proč „Dům draka“?
Jedna z interpretací vzezření domu, která se o Casa Batlló časem rozšířila, je založená na pověsti o patronu Katalánska – Sant Jordim. A je to romantika!
Před dávnými časy sužoval město Mont Blanc drak. Pouštěl hrůzu. Chrlil oheň a jeho dech otrávil vzduch. Vyděšení obyvatelé města se rozhodli pro zoufalý čin. Ve snaze draka uklidnit vylosovali každý den v loterii jednoho člověka, který se stal dračí večeří. Jak čas ubíhal, dračí síla rostla a obyvatel městečka ubývalo. Jednoho dne potkal zlý osud princeznu. Když se vypravila za drakem, pálil ji v očích hustý dým. Přes slzy skoro neviděla na cestu. K drakovi ale nedošla. O trápení města se doslechl chrabrý rytíř — Sant Jordi, a ihned se vypravil do boje. Nad drakem zvítězil a svůj meč (kříž) zabodl do jeho hřbetu (střecha). Tím osvobodil princeznu i celé město. Ostatky nebohých obětí (balkony) pokryla dračí krev, z které vyrostly ty nejčervenější růže, jaké svět viděl. Sant Jordi jednu z nich utrhl a na znamení své lásky předal růži své princezně… Od té doby rok co rok, vždy 23. dubna, darují zamilovaní svým drahým polovičkám růži, a v městech po celém Španělsku se slaví. Nádhernou výzdobou rozkvetou i balkony Casa Batlló.
Díky své výjimečnosti, působí Gaudího stavby na každého jinak. I v tom je jejich krása. On sám svá díla prý nikdy nevysvětloval. Já na krvavé pohádky, kdy se z čista jasna zjeví týpek s nabušeným běloušem a všechno zachrání moc nejsem. 🙂 V Casa Batlló vidím přeci jen moře. A co vy?
Přiznávám se
Vnitřek Casa Batlló jsme si bohužel prohlédnout nestihli. Chvilku mě to mrzelo, ale není všem dnům konec! Příště sem určitě zajdeme i s Rozárkou. Myslím, že interiér zaujme i děti. Mladší budou zkoumat barvy, světlo, zvuky… A větší si užijí interaktivní a audiovizuální efekty, kterými je tohle místo nabité.
A jedna praktická informace na závěr: děti do 12 let mají vstup zdarma, dospělí od 29 EUR výše dle typu vstupného.