Je neděle krátce po poledni. Prohlížím si fotky v knize Z Izrastiny s láskou: Reportérem mezi dvěma zeměmi. Momentky a reportážní snímky se střídají s portréty. Sestry rychlosti – čtveřice automobilových závodnic, slaví v Palestině vítězství. Jišaj Montgomery soustředěně hraje na kytaru. Tou předešlou zneškodnil ozbrojeného útočníka, a vysloužil si tak stylovou přezdívku Guitar Hero. Malá Nur pózuje s portrétem táty, který zemřel v „dešti izraelských střel“. Co tvář, to příběh a osobní zkušenost s izraelsko-palestinským konfliktem.
Své vlastní zkušenosti proměnil v knihu Jakub Szántó. S Izraelem ho pojí rodinná historie, pětiletý pobyt, a především více než čtvrtstoletí práce v roli zahraničního zpravodaje. Učil se arabsky i hebrejsky. Své postřehy propojil se starověkou i moderní historií, přidal svědectví Izraelců i Palestinců a výsledkem je skvělé čtení nabité informacemi.
Z Izraele a Palestiny vyváženě
Z Izrastiny s láskou vás nejprve zavede k bájné Olivetské hoře. Hned tady si možná popláčete. Dojetím i smíchy. Vzápětí se ocitnete na exkurzi dějinami. Zjistíte, komu se říká sabra. Nebo proč se v hebrejských textech pojí jméno císaře Hadriána s přídomkem „kéž jsou jeho kosti rozdrceny na prach“. Přečtete si o beduínech, vývoji antisemitismu i vzniku moderního státu Izrael. Dozvíte se víc o Palestincích, Gaze a dalších událostech, které formovaly území. A protože Jakub Szántó umí skvěle vycítit, kdy složitější pasáže oživit akcí, nuda nehrozí. Tři sta stran textu příjemně plyne. Historie se mísí s přítomností. Svědectví pamětníků doplňují zážitky autora a vyprávění místních. Znějí hlasy z Izraele i Palestiny. A potvrzují, že nic není jen černé, nebo bílé. Nechybí ani humor, který místy smutné čtení příjemně vyvažuje.
(Ne)obyčejné chvíle štěstí
Vedle mě spokojeně oddychuje Rozárka. Popíjím čaj a jsem vděčná za pocit bezpečí i za tu zdánlivě obyčejnou chvíli, kterou občas i já mylně považuju za samozřejmou. Přála bych ji všem maminkám (nejen) v Izraeli i Palestině. Snad jednou. Kéž by…